START
Filmy Science Fiction , Science-Fiction # , , , , , ,

Film „10 Cloverfield Lane” – Intrygujący thriller o niewykorzystanym potencjale

10 coverfield lane poster
Wszyscy chyba pamiętacie film „Cloverfield”, znany również pod tytułem „Project: Monster”. Mimo iż nie było to dzieło wybitne, pozbawione imponującej gry aktorskiej, czy spektakularnych efektów specjalnych, dzięki nieszablonowej fabule, potrafiło wbić się w pamięć każdego miłośnika kina grozy i science-fiction. Czy młody reżyser Trachtenberg, który zabrał się za produkcję nowego dzieła w intrygującym uniwersum Cloverfield, wykorzystał daną mu szansę?
Niestety tylko częściowo. Wprawdzie udało mu się stworzyć wciągający thriller, w którym w interesujący sposób żongluje konwencjami, niemniej jednak po seansie „10 Cloverfield Lane” nie mogłem wyzbyć się wrażenia o niewykorzystaniu tkwiącym w nim potencjale. Winą za ten stan rzeczy obarczam właśnie reżysera. W recenzji tłumaczę dlaczego.

Czytaj dalej >>

brak komentarzy
Filmy Science Fiction , Science-Fiction # , , , ,

Film „Piąta fala” Recenzja powstająca w bólach

Film "The 5th Wave " 2016 Recenzja
Film “Piąta fala” oparty został na motywach bestsellerowej powieści SF dla młodzieży autorstwa Ricka Yancey’a, która święciła triumfy w księgarniach w 2013 roku. Obecnie wydaje się, że niemal każda literacka nowość otrzymuje od razu status bestsellera. Tak czy owak pozycji tej nie czytałem i seans filmu na jej podstawie w żaden sposób nie zachęcił mnie do sięgnięcia po lekturę.  W recenzji staram się ocenić, jak produkcja wypada niezależnie od pisanego pierwowzoru oraz odpowiedzieć na pytanie, czy jest ona w stanie zyskać przychylność bardziej doświadczonego i wymagającego widza, niż nastoletni?
Przyznam się Wam, że nie lubię oceniać filmów słabych. Męczy mnie argumentacja i wytykanie wad, gdyż nie lubię kopać leżącego. Recenzja powstawała zatem w bólach, ale mam nadzieję, że okaże się dla wielu z Was przydatna, zwłaszcza jeżeli wahacie się, czy obejrzeć „Piątą falę”.

Czytaj dalej >>

brak komentarzy
Filmy Science Fiction , Science-Fiction # , , , , ,

Film „Gwiezdne Wojny VII: Przebudzenie Mocy” Recenzja

Gwiezdne Wojny VII PlakatVII część “Gwiezdnych Wojen” stanowi prężnie zrealizowane, emocjonujące i klimatyczne “ogniwo” spajające oczekiwania różnych pokoleń miłośników kosmicznej sagi. Produkcja powinna zadowolić oczekiwania wszystkich tych, którzy w latach 80-tych z przejęciem oglądali “Gwiezdne Wojny” na salach kinowych. „The Force Awakens” ma wiele atutów, by teraz ukraść serca przedstawicielom młodego i najmłodszego pokolenia. Niemniej film J.J. Abramsa nie jest wolny od wad…

Czytaj dalej >>

brak komentarzy
Filmy Science Fiction , Science-Fiction # , , , ,

Film „Mad Max: Na drodze gniewu” Recenzja

Mad Max Fury Road plakat posterZaczynając oglądać film „Mad Max: Na drodze gniewu”, możemy czuć się niczym kierowca bolidu Formuły 1 przez startem wyścigu. Nikt jednak nie dopilnuje czy zapieliśmy pasy i założyliśmy kask. Już początkowe sceny filmu wpychają nas głęboko w fotel, bez ostrzeżenia i zbędnych wprowadzeń. Jeżeli nie złapałeś się dobrze poręczy, możesz po prostu wypaść z siedziska. „Mad Max: Fury Road” szybko i zdecydowanie chwyta za gardło i co ważniejsze nie popuszcza aż do napisów końcowych. Millerowi udało się z kunsztowną finezją wstrząsnąć nurtem postapokaliptycznym, wystrzelić go na niespotykany dotychczas poziom, przy zachowaniu walorów i szczególnej specyfiki pierwotnej trylogii o samotniku w skórzanej kurtce…

Czytaj dalej >>

brak komentarzy
Filmy Science Fiction , Science-Fiction , Zestawienia i Listy filmów Science Fiction # , , ,

TOP 100 Najlepsze Filmy Science-Fiction wszech czasów

Najlepsze filmy Science FictionTworząc ranking „Top 100 Najlepsze filmy Science-Fiction wszech czasów” musiałem zmierzyć się z wieloma problemami. Jak ocenić czy uznane za genialne dzieło w latach 60-tych poprzedniego wieku jest lepsze od filmu jaki „wczoraj” widziałem w kinie? Jak ocenić, czy w danym filmie mamy do czynienia z „science”, czy już tylko z „fiction”? Co jest ważniejsze dla widza – wartka akcja, wspaniałe efekty specjalne, czy może niepowtarzalny klimat i świetna fabuła? Podobnych kwestii do rozwiązania było znacznie więcej.

Zapraszam do zapoznania się z efektem mojej pracy. Sprawdź, jakie filmy SF uznałem za najważniejsze w historii tego intrygującego gatunku. Podziel się swoją opinią na temat rankingu i przedstaw swoje propozycje. Artykuł jest stale aktualizowany i mocno komentowany przez użytkowników.

Czytaj dalej >>

139 komentarzy
1 2 3 4 8
Blog nie tylko o Sci-Fi
Blog Science-Fiction - znajdziesz tutaj opowiadania SF, recenzje i listy filmów, oceny seriali, książek i wiele więcej.
Prócz tematyki Sci-Fi - przedstawiam galerię swoich fotografii, obszerne przewodniki podróżnicze, oceniam ulubione dzieła muzyczne i relacjonuję konwenty, koncerty itp. Życzę miłego zwiedzania,
Marcin Świątkowski.