Najlepsze Filmy Science-Fiction wszech czasów TOP 100 Drukuj Email

Filmy Science FictionNajlepsze Filmy Science Fiction wszech czasów TOP 100. Poznaj najważniejsze filmy SF w historii kina. Lista stale aktualizowana. Zobacz i skomentuj.

Jak wybrać najlepsze filmy science-fiction wszech czasów? Jak ocenić czy genialne dzieło np. z lat 60-tych poprzedniego wieku jest lepsze od filmu jaki „wczoraj” widziałem w kinie? Jak ocenić, czy w danym filmie mamy do czynienia z „science”, czy już tylko z „fiction”? Co jest ważniejsze dla widza – warta akcja, wspaniałe efekty specjalne, czy może niepowtarzalny klimat i świetna fabuła?
To tylko jedne z wielu kwestii, z jakimi musiałem się zmierzyć przy tworzeniu listy TOP 100 filmów, należących do najważniejszego dla mnie gatunku filmowego. To właśnie filmy science-fiction w dużej mierze ukształtowały bowiem postrzeganie przeze mnie otaczającego świata, kosmosu i oczywiście miejsca w nim człowieka, czyli mnie samego.

NAJLEPSZE FILMY SCIENCE FICTION SF

>> Filmy SF TOP 10
>> Filmy S-F TOP 100
>> KOMENTARZE

>> 630 tytułów SF na DVD i BD

Polecamy również:
>> Filmy Science-Fiction w 2015 roku
>> Filmy Science-Fiction w 2014 roku
>> Filmy Science-Fiction 2013 roku
>> Filmy Science-Fiction 2012 roku


Dobierając dzieła kinematografii S-F musiałem pójść na kompromis. W rankingu Top 100 znalazły się zatem zarówno klasyczne obrazy science-fiction, jak również filmy należące do podgatunków SF oraz mniej lub bardziej ocierające się o ten gatunek - jak cyberpunk, fantastyka, filmy postapokaliptyczne, a także nawet horrory osadzone w odpowiednich realiach. Przy ustalaniu listy brałem pod uwagę również filmy animowane, a nawet piloty seriali telewizyjnych. Prezentowana lista nie uwzględnia jedynie komedii umieszczonych w klimacie tego gatunku.

Po wielu eksperymentach z rankingiem doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie kolejności jedynie dla pierwszej dziesiątki top filmów. Obsada poszczególnych miejsc jest tutaj naturalnie moją subiektywną oceną i zapewne każdy fan s-f inaczej ułożyłby hierarchię, dobierając nawet inne tytuły. Myślę jednak, że wielu zgodzi się z obsadą podium.
Reszta dzieł została wyróżniona i przedstawiona na alfabetycznej liście – Top 100 najlepsze filmy Science-Fiction wszech czasów. Ustalanie hierarchii wszystkim filmom SF mijałoby się bowiem z celem. Ciężko jest określić, czy dany film jest lepszy od innego, jeśli oba mają zupełnie inne zalety.


Lista Top 10 najlepsze filmy science-fiction wszech czasów:


2001 Odyseja Kosmiczna 1. 2001 Odyseja kosmiczna (1968, reż. Stanley Kubrick)

Film ponadczasowy i w zasadzie jedyny idealnie oddający ogrom przestrzeni oraz kruchość istoty ludzkiej w stosunku do wszechświata. Odyseję prócz rewelacyjnej fabuły i doskonałych, jak na lata 60-te, efektów specjalnych, wyróżnia także wspaniała muzyka symfoniczna – od melodyjnej, do wręcz psychodelicznej. Słuchając jej czuje się materializację kosmosu wokół nas. Odyseja dla współczesnego widza jest dziełem ciężkim w odbiorze i jak przystało na film z innej epoki dość nudnawym. Film ten jednak stał się ikoną gatunku i inspiracją dla wielu reżyserów oraz pisarzy S-F. Niemalże w każdym późniejszym filmie science-fiction można znaleźć nawiązania do dzieła Kubricka, co już samo w sobie jest cichym hołdem innych twórców dla najlepszego filmu gatunku.


Alien Obcy Ósmy Pasażer Nostromo2. Obcy: Ósmy pasażer Nostromo (Alien, 1979, reż. Ridley Scott)

Jeden z tych filmów, który dzieli dzieła na te przed nim i po nim. Alien pokazał nam fantastykę podszytą nie tylko realizmem, ale wręcz naturalizmem. Pierwszy raz w historii kina zostaliśmy przeniesieni na pokład statku kosmicznego, w który mogliśmy uwierzyć. Kosmos nie był już wysublimowanym obszarem, po którym podróżują nadęci naukowcy, lecz okazał się miejscem zwyczajnej pracy prostych ludzi 22 wieku. Stał się także miejscem, w którym nikt nie usłyszy twojego krzyku. Więcej informacji o filmie można znaleźć tutaj: Film Alien - Obcy óśmy pasażer Nostromo.


Blade Runner Łowca Androidów3. Łowca Androidów (Blade Runner, 1982, reż. Ridley Scott)

Film z nieprawdopodobnym, genialnym i niepodrabialnym klimatem, podsycanym mistyczną muzyką Vangelisa. Poetycka wręcz wizja przyszłości stworzona przez Scotta hipnotyzuje widza, zapiera dech i zmusza do przemyśleń. Swoją popularność film zawdzięcza nie tylko trafnej wizualizacji portretu przyszłości, ale również ukazaniem takich problemów jak globalizacja, przeludnienie, problemy klimatyczne czy oczywiście inżynieria genetyczna.


Aliens - Obcy Decydujące Starcie

4. Obcy: Decydujące starcie (Aliens, 1986, reż. James Cameron)

Zdecydowanie najlepszy film Camerona. Reżyser przedstawił w nim realistycznie nie tylko armię przyszłości (USMC), ale także dał żołnierzom hordy przerażającego wroga. W efekcie widz otrzymał niewiarygodnie mrożącą krew w żyłach bitwę z bezwzględnym i jednocześnie fascynującym przeciwnikiem. Zainteresowanym całym cyklem "Obcy" polecam serwis Alien Hive poświęconą fenomenowi obcej rasy - Ksenomorfom. Więcej o samym filmie "Aliens" można poczytać tutaj: Film Aliens - Obcy: decydujące starcie.


Terminator 25. Terminator 2 (1991, reż. James Cameron)

Cameron dokonał rzeczy mistrzowskiej, gdyż potrafił zaskoczyć widza pamiętającego przełomową część pierwszą sagi o „elektronicznym mordercy” i stworzył dzieło jeszcze lepsze. Uzyskał to nie tylko poprzez przełomowe efekty specjalne, wciągającą fabułę, ale także przez niespotykaną wcześniej, futurystyczną muzykę Brada Fiedela. Wizja zniszczenia miasta eksplozją nuklearną, przy dźwiękach kompozycji Fiedela, na długo pozostawała w pamięci.  Film cenię zwłaszcza za niepokój, jaki wprowadza u widza. Świadomość końca naszych dni i realizacja apokaliptycznej wizji  Connor, wydaje się bliska, a widz podświadomie czuje, że nic, co w filmie się wydarzy nie zmieni naszego przeznaczenia.


Coś The Thing6. Coś (The Thing, 1982, reż. John Carpenter)

Mało który film potrafił przerazić i zaszokować mnie na tyle mocno, co dzieło Carpentera. Niepodważalną zaletą filmu jest klaustrofobiczny klimat podsycany minimalistyczną wręcz i potęgującą trwogę muzyką Ennio Morricone.  Najważniejsza jest jednak oryginalna atmosfera nieustannej niepewności i wszechogarniającej paranoi. Widz nie może być niczego pewnym i nawet ostatnia scena nie przynosi spokoju, lecz rodzi kolejne pytania. Warto podkreślić doskonałe efekty specjalne wykonane bez udziału komputera.


Matrix7. Matrix (1999, reż. Andy & Larry Wachowski)

Kolejny przełomowy film s-f, który wyznaczył nowe tory dla wszystkich twórców kinowej fantastyki. Wniósł także świeży powiew do gatunku, który zaczynał już wpadać w komercyjny dołek. Matrix przełamał utarte schematy, zaskoczyć widza, burząc konstrukcję znanej nam rzeczywistości. Potrafił zahipnotyzować efektowną wizją przenikania się dwóch światów. Przykuwał do fotela dynamiczną akcją, kultowymi już scenami walk, w których pierwszy raz z tak dużym powodzeniem zastosowano efekt spowolnienia. Godna uwagi jest również rewelacyjna ścieżka dźwiękowa.


2010 Odyseja Kosmiczna8. 2010 Odyseja kosmiczna
(2010 – The Year We Make Contact, 1984, reż. Peter Hyams)

Film byłby wyżej na liście, gdyby nie brak uniwersalnej i ponadczasowej fabuły. Wątek Zimnej Wojny zbyt mocno bowiem przeszył fabułę drugiej części Odysei Kosmicznej. Przymykając na ten element oko, otrzymamy jednak dzieło niemalże wybitne, znów hipnotyzujące muzyką klasyczną, wspaniałymi efektami i wątkami podpartymi autentyczną wiedzą naukową przekazaną reżyserowi przez wizjonera Arthura C. Clarkea. Sceny kosmicznego spaceru astronautów na orbicie Jowisza oraz zapadanie się całej planety pozostaną już klasykami wśród obrazów science-fiction.


Ghost In The Shell9. Ghost In The Shell (1995, reż. Mamoru Oshii)

Nowatorski film animowany, niezwykle dopracowany technicznie. Zadziwia rewelacyjną animacją, niekiedy dającą wrażenie rzeczywistości. Jest ona doskonała i bardzo naturalna. Główną siłą filmu nie jest jednak sama animacja, lecz przede wszystkim klimat. Obraz miasta przyszłości zachwyca i zmusza do refleksji podobnie, jak w Łowcy Adnroidów  Scotta. Całą opowieść dopełnia nastrojowa muzyka Kenjiego Kawai.


Gwiezdne Wojny Imperium Kontratakuje10. Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje
(1980, reż. Irvin Kershner)

Na liście TOP10 Najlepsze filmy science fiction nie mogło zabraknąć najlepszej części kosmicznej sagi o rycerzach Jedi i wyznawców  ciemnej strony Mocy. Jest w tym sporo ironii, że najwyżej ocenianą częścią Star Wars jest film nie wyreżyserowany przez  G.Lucasa. Dlaczego wybrałem akurat Imperium kontratakuje? Vader w tej części budzi największy respekt, jest niczym Terminator w dziełach Camerona. Każde jego pojawienie się na ekranie przy dźwiękach „Marszu Imperialnego” przyprawia o gęsią skórkę. Jest w pełni wiarygodny. Świetnie przedstawiono ogromną różnicę w sile militarnej między Imperium, a słabymi Rebeliantami. Perfekcyjnie zaprezentowano relację księżniczki z Hanem Solo. Pozytywów było wiele, wiele więcej.

 

Poniżej pełna lista Top 100 najlepsze filmy science-fiction wszech czasów:

[Sortowanie alfabetyczne po polskich tytułach filmów.]

12 małp (1995)
13 piętro (1999)
2001 Odyseja kosmiczna (1968)
2010 Odyseja kosmiczna (1984)
28 dni później (2002)

Akira (1988)
Avatar (2009)

Battlestar Galactica - Pilot serialu (2003)
Battlestar Galactica - Razor (2007)
Bliskie spotkania 3 stopnia (1977)
Brazil (1985)

Coś (The Thing, 1982)
Cube (1997)
Czerwona planeta (2000)

Diuna (1984)
Droga (The Road, 2009)
Dystrykt 9 (2009)
Dzień Niepodległości (1996)
Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (1951)

Equilibrium (2002)
Europa Report (2013)
Existenz (1999)

Fahrenheit 451 (1966)
Final Fantasy
(Final Fantasy: The Spirits Within, 2001)

Galaktyczny wojownik (Soldier, 1998)
Gattaca szok przyszłości (1997)
Gatunek (1995)
Ghost In The Shell (1995)
Głębia (The Abyss, 1989)
Gwiezdne Wojny: Atak klonów (2002)
Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje (1980)
Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja (1977)
Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi (1983)
Gwiezdne Wrota (1994)

Impostor (2002)

Incepcja
(2010)
Interstellar (2014)

Jestem Legendą (2007)
Johny Mnemonic (1995)

Kodeks 46 (Code 46, 2003)
Kontakt (1997)
Koziorożec jeden (1978)
Krew bohaterów (1989)
Księga Ocalenia (2010)
Księżyc (Moon, 2009)
Księżyc 44 (Moon 44, 1990)
Kula (1998)

Ludzkie dzieci (2006)
Łowca androidów (Blade Runner, 1982)

Mad Max 2 - Wojownik szos (1981)
Mad Max 3 - Pod kopułą Gromu (1985)
Matrix (1999)
Matrix Reaktywacja (2003)
Mechaniczna pomarańcza (1971)
Melancholia (2011)
Metropolis (1927)
Miasto ślepców (Blindness, 2009)
Misja na Marsa (2000)
Mój własny wróg (Enemy mine, 1985)
Mroczne miasto (1998)
Mucha (1986)

Nazajutrz (The Day After, 1983)
Nie opuszczaj mnie (2010)
Niepamięć (Oblivion, 2013)

Obcy 3 (Alien 3 - wersja specjalna, 1992)
Obcy: decydujące starcie
(Aliens - wersja reż.; 1986)
Obcy: Przebudzenie
(Alien Ressurection, 1997)
Obcy: ósmy pasażer Nostromo (Alien, 1979)
Obi Oba - Koniec Cywilizacji (1985)
Odległy ląd (Outland, 1981)
Odmienne stany świadomości (1980)
Oni żyją (They Live, 1988)
Ostatni brzeg
(On the Beach, 1959 + remake 2000)

Pamięć absolutna (Total Recall, 1990)
Pandorum (2009)
Piąty Element (1997)
Pitch Black (2000)
Planeta Małp (1968)
Predator (1987)
Przeznaczenie (Predestination, 2014)
Raport mniejszości (2002)
Repo Men (2010)
Robocop (1987)

Saturn 3 (1980)
Solaris (1972)
Star Trek
(Star Trek: The Motion Picture, 1979)
Sztuczna Inteligencja (A.I., 2001)

Tajemnica Andromedy
(The Andromeda Strain, 1971)
Tajemnica Syriusza (Screamers, 1995)
Terminator (1984)
Terminator 2 (1991)
THX 1138 (1971)
Tron (1982)

Ucieczka z Nowego Yorku (1981)
Ukryty wymiar (Event Horizon, 1997)

W stronę Słońca (Sunshine, 2007)
Wehikuł Czasu (1960 + remake 2002)
Wioska przeklętych (1960 + remake 1995)
Wojna Światów (1953 + remake 2005)
Wyspa (2005)

Zagubieni w kosmosie (1998)
Zakazana planeta (Forbidden Planet, 1958)
Zielona pożywka (Soylent Green 1973)
Żołnierze Kosmosu (1997)
Żona astronauty (1999)

 Lista filmów, które czekają na obejrzenie i ocenę:

Countdown (1969)
Colossus, The Forbin Project (1970)
Videodrome (1983)
Stalker (1979)
Listy martwego człowieka (1986)
Rzeczy, które nadejdą (1936)
Wojna światów - Następne stulecie (1981)
Ciemna gwiazda (Dark Star, 1974)
1984 (1984)

Powrót na górę strony >>

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Komentarze użytkowników

@Michał - 'Stukostrachy' S.Kinga.
Coś mi się wydaje że powstał na jej podstawie film lub miniserial.

Napisał Grzesiek o 07:16

Witam. Szukam tytułu filmu podobnego do wojny światów, ale zamiast głownego bohatera była bohaterka. Pamiętam tylko jedną scenę. Główna bohaterka (chyba) musiała wyciągnąć kluczyk, który miała za okiem, by uratować świat. Wyciągało oko jakąś szpilką czy coś takiego. Mam nadzięję, że ktoś wie o jakim filmie mowa. Bo trochę mnie to męczy. Z góry dziękuję. :)

Napisał gość o 19:54

Witam!

Fajna lista chociaż na pewno mi brakuje trochę Star Treka w I dziesiątce.

Pozdrawiam!
Aurel
innaprzyszlosc.pl

Napisał Aurel o 12:33

'Mam pytanie odnośnie filmu tzn. nie znam tytułu ale podobno nowoczesna armia przenosi się w czasie do IVX wieku i podobno niezła jatka ktoś zna może tytuł tego filmu???'

Ten film to japońska produkcja - 'W pułapce czasu' (Sengoku jieitai) z 1979 roku w reżyserii Mitsumasy Saitó. 'Oddział wojsk japońskich zostaje przeniesiony w czasie do XVI wieku, gdzie trwają walki klanów samurajów o pozycję sioguna. Dowódca oddziału, porucznik Yoshiaki Iba (Sonny Chiba), postanawia wykorzystać sytuację i zrealizować swoje marzenia o rządzeniu Japonią'

Napisał Trans o 19:59

@Adam - chodzi chyba o 'Wirus' z 1999 r. z Jamie Lee Curtis.

Napisał Admin o 08:50

Witam. Podajcie tyjuł filmu (horroru sf.) o statku morskim, który zamienia ludzi w cyborgi

Napisał Adam o 15:06

witam
poszukuję filmu / serialu o kosmitach którzy opanowali małe miasteczko. Przejmowali oni w jakiś sposób władzę nad ludźmi, takiemu człowiekowi między innymi wypadały zęby. Główny bohater zaczął sobie wyrywać zęby żeby przed żoną ,która również już byłą po stronie kosmitów, ukryć fakt iż on jako jedyny jest ciągle sobą. Pod koniec filmu /serialu główny bohater znalazł statek najeźdźców i odleciał nim , gdy znalazł się na odpowiedniej wysokości zniszczył statek dzięki autodestrukcji. Film leciał jak się nie mylę na TVP2 w czasach archiwum X :)

Napisał Michał o 23:17

Dodajmy jeszcze:

FLASH GORDON (1980)
Okrutny władca planety Mongo - Imperator Ming postanawia zaatakować i zniszczyć Ziemię. Futbolista Flash Gordon (Sam J. Jones) w towarzystwie pięknej dziennikarki Dale Arden (Melody Anderson) i szalonego naukowca Zarkova (Chaim Topol) wyrusza na planetę Mongo, gdzie rządzi okrutny cesarz Ming (Max von Sydow).
Gdy dotrą na planetę okaże się, że Ming ma więcej wrogów. Mieszkańcy okolicznych planet zawiązuję przeciw niemu konfederację, na której czele ma stanąć Flash Gordon.

BARBARELLA (1968)
Świat dalekiej przyszłości, rok 40 000. Młody naukowiec, Durand Durand, konstruuje broń, która może zniszczyć egzystencję wszystkich stworzeń na Ziemi. Wynalazca nie waha się stawiać warunków samemu prezydentowi planety. Zdesperowany przywódca, szukając wyjścia z impasu, dochodzi do wniosku, że jedyną osobą, która może unieszkodliwić szaleńca, jest Barbarella (Jane Fonda), dziewczyna o nadzwyczajnych umiejętnościach. Jednak Durand Durand nie zamierza się poddać zadaje Barbarelli wymyślne tortury. Naukowiec nie wie, że pokonanie tej istoty jest niemożliwe.

THE DARK CRYSTAL - CIEMNY KRYSZTAŁ (1982)
Niesamowity świat wykreowany przez Jima Hensona w jego wspaniałej animacyjnej produkcji 'Ciemny Kryształ'. Odległa planeta Thra. Tysiąc lat wcześniej, magiczny Ciemny Kryształ został prawie całkowicie zniszczony przez lud Urskeksa, a świat ogarnęła era chaosu. Zbliża się koniunkcja słońc - jedyna szansa na uzdrowienie Kryształu i uratowanie świata przed zagładą z rąk Skeksów. Jen, ostatni z Gelflingów wyrusza w misję odnalezienia odłamka, który może ocalić planetę. Skeksowie jednak śledzą każdy jego ruch.

Napisał SINGBAD o 18:11

Witam,

Bardzo długo szukam filmu, który oglądałem jako dziecko w latach 80-tych. Tytułu oczywiście nie pamiętam.
Akcja toczy się w podziemnym pomieszczeniu, gdzie po katastrofie atomowej zostaje automatycznie obudzonych kilka hibernowanych osób. Osoby te szukają żywności i okazuje się, że żywność (umieszczona w pojemnikach w ścianie) jest spróchniała. Pod koniec filmu kobieta i mężczyzna chcą się wydostać na powierzchnię ziemi. Przewracają metalową szafkę, która ma pochłonić ochronne pole siłowe i wychodza na powierzchnię.

Napisał Artur o 18:40

do Kama1992 - 'Witam, poszukuje filmu nie jestem pewna kiedy z 2000-2010. Byl maly szmaciany robocik ktory obudzil sie w laboraturium bodajże.' - szukaj filmu pod tytułem '9', http://www.alienhive.pl/film-9/

Napisał Piotr o 10:12

@Romek

Chodzi o film '2010 Odyseja kosmiczna' lub też angielski tytuł '2010 The Year We Make Contact'

Napisał Admin o 08:53

Pamiętam, jak przez mgiełkę enerdowski film sf. gdzie w śród postaci tego filmu krzątał się robot o imieniu Elwira 8, czy 9 już nie pamiętam, a chciałbym jeszcze raz zobaczyć ten film, ponieważ wywarł na mnie ogromne wrażenie... Pozdrawiam

Napisał zbyszek o 22:05

Poszukuję tytułu filmu SF, który oglądałem przed laty. Jego scenariusz przedstawia się tak. Na planecie gazowej Jowisz rozpoczęła się reakcja syntezy termojądrowej, w wyniku czego na niebie zaświeciło drugie słońce. Po tym wydarzeniu ludzkość się zmieniła.

Napisał Romek o 18:05

Witam, szukam tytułu filmu, który widziałam w konie w okolicach 1986/87 roku. W tym samym czasie grali w kinach "Kosmiczne Jaja". Grupa obcych leciała statkiem w pobliżu Ziemi, na statku znajdowało się mini pole do golfa i jeden z graczy wypadł za burtę. Wylądował na Ziemi, gdzie czuł się tak samotny i zagubiony, że próbował nawet rzucić się z mostu do rzeki, która okazała się wyschnięta. Nic więcej niestety nie pamiętam, ale wydaje mi się, że była to komedia i reszta akcji miała miejsce na Ziemi. Może ktoś wie o jaki film chodzi?
Pozdrawiam serdecznie

Napisał Anna o 21:20

@mcaug
Prawdopodobnie chodzi Ci o film "Night Skies" z 2007 r.;

@maher
być może chodzi o film "Krull" z 1983 r.;

@Eppon
Tytuł filmu - "RocketMan" z 1997 r.;

@Marcin
@Art
Ten film to nie 'Rycerze'. W końcu udało mi się go znaleźć - to 'The Humanoid' z 1979 r. tytuł oryginalny 'L'umanoide' jest na IMDb.

Pozdrawiam

Napisał Tetrarha o 12:38

Film nr 2 - 'bohater otrzymuje ciemne okulary' - to moim zdaniem 'Oni żyją' z 1988r - They Live. reżyseria: John Carpenter.

Oglądałem dawno, ale podobał mi się ze względu na przesłanie.
Chętnie obejrzę jeszcze raz :)

Napisał do Edward o 17:27

Hey. Spoko lista, właśnie odpaliłem sobie 'oni żyją' Jak bedą jeszcze jakieś ciekawe klimatyczne propozycje to maila podałem. Pozdrawiam :) P.s a po 'oni żyją ' odpalam 'łowcę androidów ' hehe

Napisał Paweł o 21:44

Zbyszek: obstawiam serial 'V' 1984/85, który doczekał się całkiem niezłego reamake'u 'V: Goście' 2009-2011 (2 sezony).

Napisał Świątek o 13:45

Pamięta ktoś może serial który składał się z około 12 odcinków z lat 80, krótki zarys fabuły: kosmici pod postacią jaszczurów którzy wchodzą w ludzkie postacie chodzi mi o tytuł tego serialu pomoże ktoś?

Napisał Zbyszek o 15:16

Paweł - chodzi o komedię SF 'Interkosmos' z 1987 roku.

Napisał Świątek o 14:38

Przepraszam na starcie jeśli już było takie pytanie. Przyznam szczerze że mało go pamiętam bo sam byłem mały jak go oglądałem. Więc tak, jest to film o facecie który został zmniejszony wraz ze swoim statkiem i trafił do organizmu pewnej kobiety. Pamiętam że miał tam mnóstwo problemów, przedzierajac się przez różne narządy, by wreszcie wydostać się z powrotem na zewnątrz. Chciałbym podać więcej szczegółów ale tak jak mówiłem nie pamiętam a bardzo chciałbym obejrzeć ten film. Jeśli ktoś coś kojarzy to proszę o pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuje:)

Napisał Paweł o 09:54

Lista listą - ważniejsze jest zebranie tytułów.
Dorzucę Bliskie spotkania trzeciego stopnia,
Millenium,
Dzień Tryfidów,
Krew bohaterów,
Chłopiec i jego pies,
i polski Klątwa doliny węży.
Miłego oglądania

Napisał Mat o 20:38

Ciekawa lista, tylko gdzie podziały się takie rarytasy, ba już wręcz klasyki, jak Powrót do przyszłości i Park jurajski ?. Nie wydaje mi się, aby fabularnie ustępowały takim blockbusterom jak Piąty element, czy już tym bardziej Dzień niepodległosci, a ich walory wizualne są nie do podważenia.

Napisał thx o 21:02

Piotrze - oczywiście, trzymając się definicji - cała seria 'Star Wars' jest bardziej fantasy niż S-F. Niemniej nie mogłem pominąć w zestawieniu TOP100 wszech czasów tak znaczącego tytułu, który niewyobrażalnie wpłynął nie na fantasy, ale właśnie na cały gatunek science-fiction. Osobiście od SW zacząłem swoją przygodę z SF i dopiero później docierałem do takich perełek prawdziwego science-fiction, jak 'Zakazana planeta'.
Patrząc na 'Gwiezdne wojny' także tylko z naukowego punktu widzenia, otrzymujemy trzymające się kupy teorie - moc Jedi pochodzi od mikroskopijnych form życia midichlorianów; technologie używane przez obie strony konfliktu to esencja science-fiction, wliczając w to zaawansowaną robotykę. 'Star Wars' to fantasy udanie wmieszane w science-fiction i na tyle istotne w kinematografii oraz rozwoju samego SF, że byłoby niewybaczalne pominięcie cyklu w zestawieniu.

Napisał Świątek o 08:22

Jedna uwaga
Star Wars to nie sci-fi tylko fantasy

Napisał piotr o 17:46

Poszukuje filmu, lata 70-80 może.
Coś podobnego jak 'Krytyczne 24 godziny',tylko ta lawa, która obiegła ziemię dookoła i jedna połówka ziemi oderwała się i wyleciała w kosmos i były dwa księżyce - tyle pamiętam.

Napisał jack o 17:43

Fajna strona, mnie też chodzi po głowie film, który oglądałem w dzieciństwie :-)

2 facetów, być może jeden z nich to czarnoskóry, ląduje w dżungli w pojeździe, który wygląda jak przeźroczysta kabina telefoniczna/prysznicowa(?) ze szkła albo pleksi. Ląduję, mam na myśli przemieszcza się w czasie lub przestrzeni między-wymiarowej(?). Gdy jeden z nich wychodzi z kabiny to spotyka innego, który jest w otoczeniu małp/małpoludów. Z tego, co pamiętam to te małpy nie były agresywne, a faceci zdziwieni obecnością małp/małpoludów. Film oglądany w telewizji w czasie PRL początek lat 80 lub koniec 70. Sam film może być odcinkiem serialu z lat 70, produkcja najpewniej amerykańska lub mniej prawdopodobne inna anglosaska.
Sprawdziłem Kosmos 1999, który był emitowany w latach 80, był nawet odcinek z małpoludami/raczej z prymitywnymi ludźmi, ale to nie to - oglądnąłem na YouTube, może to odcinek planety małp z 1974, ale nie bardzo pasuje mi ta kabina, a może jednak, opowiadana scena jest najprawdopodobniej sceną początkową filmu/odcinka, jeśli ktoś wie, z góry dziękuję i pozdrawiam Lechu.

Napisał Lechu o 01:00

Witam, wg. mnie brakuje tu jeszcze Species (Gatunek), który zasługuje na czołówkę gatunku. Natomiast poszukuję tytułu filmu z dzieciństwa - lata 80 - na ziemię przybywa dwóch żołnierzy? ze statku kosmicznego - chyba z planety podobnej do ziemi, która została zaatakowana przez roboty - nie wiem czego szukali na ziemi, ale przybyli statkami, które ukryli za pomocą specjalnego systemu powodującego niewidzialność. Jedna scenka zapadła mi w pamięć, jak jadąc swoimi motocyklami dołączyli do nich Harleyowcy, a ci po włączeniu specjalnego systemu unieśli sie w górę po uaktywnieniu skrzydeł przy kołach. Nie wiem, czy to nie był tytuł Koniec Odysei, ale szukam i szukam - i taki tytuł się nigdzie nie pojawia, więc może jest to błędny trop.

Napisał Andrzej o 21:21

Aleja potępienia
Transatlantycki tunel
Mroczne miasto
Farnheit 451
1984
Czasem oni wracają

Dobre filmy nietypowe SF,ale elementy fantastyki są zawarte.

Napisał jurandos o 11:49

Świetna lista, ale można ją odchudzić o kilkanaście pozycji które zdecydowanie nie zasługują by pojawić się obok Terminatora:-)

Pozdrawiam.

Napisał Renata o 17:27

Poszukuję filmu 'Piaseczniki' w/g Kinga posiada ktoś ?

Napisał Robx o 23:03

Kama1992 - prawdopodobnie chodzi o film '9' z 2009 roku, o którym pisałem tutaj:
[9 - postapokaliptyczna bajka?]

Napisał Świątek o 09:28

Witam, poszukuje filmu nie jestem pewna kiedy z 2000-2010. Byl maly szmaciany robocik ktory obudzil sie w laboraturium bodajże. Widzial mezczyne z siwymi wlosami, ktory pewnie go stworzyl. W kazdym badz razie byl laboratorium znajdywalo sie w bloku. Widac bylo ujecia w ktorych pokazane bylo zrujnowane bloki, stluczone samochody dzieci byla chyba zielona mgla ten robocik znalazl roboty, ktorych sie trzymal. Byl jeszcze jakis zly robot ktory jadł je nie pamiętam bardzo proszę o pomoc.

Napisał Kama1992 o 22:17

Włodek - film o robocikach lądujących na kamienicy to 'Batteries Not Included' z 1987 roku, reż. M.Robbins.

Napisał Świątek o 21:46

Mam pytanie odnośnie filmu tzn. nie znam tytułu ale podobno nowoczesna armia przenosi się w czasie do IVX wieku i podobno niezła jadka ktoś zna może tytuł tego filmu???

Napisał maher o 22:52

Witam, szukam filmu o piracie nie pamiętam tytułu ale chyba w tytule był kapitan, akcja na początku rozgrywa się na morzu XVI w. Na statku pirackim wybuchł bunt przeciwko kapitanowi.Wyrzucili go do oceanu. Opadając na dno, akcja filmu przenosi się w czasy dzisiejsze. Kapitan statku ten pirat znajduje się w czasach dzisiejszych. Znajduje go mały chłopiec. Myślę ze tyle wystarczy. Z góry dzięki.

Napisał Tomek o 01:14

Korr - temat rzeka, sprecyzuj czy chodzi o dowolną reklamę(np. jakiś instytucji, korporacji, planet), czy reklamę tylko konkretnych produktów, jakich?
I podaj swojego maila, aby każdy zorientowany w temacie mógł do Ciebie napisać :).

Napisał Świątek o 07:50

Witam,
szukam filmów SF w których pojawiają się reklamy - mogą być prawdziwych produktów albo wymyślonych.

Pomożecie piszącemu licencjat w potrzebie? ;)

Napisał korr o 13:41

Proszę o pomoc szukam tytułu filmu s/f produkcji USA lata 80 chyba. Na starej kamienicy na dachu lądują mini roboty o kształcie spodka - tam się rozmnażają, do czego potrzebują różnych metalowych rzeczy i prądu. Po tym jak budynek zostaje zniszczony przez bandę oprychów, odbudowują cały dom w jedną noc proszę o pomoc i dzięki!

Napisał Włodek o 05:25

Sylus: moze Total recall ze Schwarzeneggerem? Co prawda nie jest to Bruce Willis, ale zawsze cos :)

Napisał krn78 o 10:57

No OK, ale rażąca jest dla mnie nieobecność na liście Kronik Riddicka - karygodne niedopatrzenie...

Napisał kolo o 23:07

Witam, mam nadzieję że jeszcze ktoś poza Adminem zagląda na stronę i mi pomoże. Interesują mnie filmy w których pokazany jest bezpośredni kontakt człowieka z tzw 'UFO', obcymi - szczególnie w okresie lat 70-80-90 i do dziś. Pamiętam taki film jeden ale tytuł mi całkowicie uciekł. Grupa ludzi młodzi w kamperze jedzie w stanach i po zjechaniu z autostrady w nocy maja bezpośredni kontakt ze statkiem i obcymi którzy poluja na nich i porywają po kolei. Może ktoś pamięta co to za tytuł. Może pamiętacie inne filmy które warto dla tematu zobaczyć?... Będę wdzięczny za pomoc.

Napisał mcaug o 19:03

Super! :)

Napisał Anka o 18:24

Marek - znalazłem 'Lifepod', niestety z napisami hiszpańskimi:
http://www.youtube.com/watch?v=CKq7IkHIIR0

Ale jest po angielsku na chomikuj:

http://chomikuj.pl/koni86/FILMY/VIDEO/S-F+(has*c5*82o+to+sf)/lata+90/Space+opera/Lifepod.1993.DVDRip.XviD,3613968997.avi(video)

I małe sprostowanie, film jest z 1993 r. :).

Napisał Świątek o 22:08

W nawiązaniu do jednego z postów (zakładam, że starego) proszę o wpisanie na LISTE 100 filmu HARDWARE.

Jeżeli, stanowi to problem proszę o kontakt, podejmę decyzję co musi wypaść.

Napisał Marek Żółtowski o 22:01

Szanowni klubowicze

Szukam filmu Kapsuła ratunkowa, był Na VHS, film jest przeróbką Hiczkoka, film z roku ok 1990

Napisał Marek Żóltowski o 00:18

Witam. Szukam filmu ok. 2000 rok. Na ziemi była susza. Pamiętam tylko jedną scenkę jak na pustyni był dom i mieszkali tam jacyś rebelianci, później wpadli jacyś ludzie i wybili prawie wszystkich. Zabrali tylko taką blondynę i w samolocie jeden z nich kazał zrobić sobie laskę to go ugryzła. I nie pamiętam czy dokładnie z tego filmu to było ale chyba wodę z ludzi wysysali wbijając w klatę taki plastik jak kubek jednorazowy tylko przeźroczysty z igłami

Napisał Daniel o 17:20

Nie mogę przypomnieć sobie tytułu filmu z dzieciństwa. W tytule chyba było słowo 'wyspa'. Dotyczył podróży statkiem na inną planetę. Była też przeprawa przez bagna pełne pijawek, które bohaterowie usuwali nożem. Skojarzenie - piraci w przyszłości. Film pewnie z końca lat 80, ale pewności nie mam.

Napisał Piotr o 22:15

Marcin, Tetrarha film o który pytacie to zapewne Rycerze http://www.filmweb.pl/film/Rycerze-1993-31067

Napisał ART o 22:38

Szukam i szukam i coś ni ma, a HARDWARE? przeca to jeden z lepszych klimatów s/f, stawiam go, moze nawet, zaraz po Blade Runner'rze.

Napisał Funky Koval o 03:51

 1  2  3  4  5  ....  Następna strona >
Strona 1 z 6 ( 249 Komentarze użytkowników )
©2006 MosCom
Polska wersja JoomlaPL Team

Dodaj komentarz > Najlepsze Filmy Science-Fiction wsz... ...

Wpisz swój komentarz poniżej.

(wymagane)

(opcjonalnie)

Twój e-mail nie będzie wyświetlany na stronie.