TOP 100 Najlepsze Filmy Science-Fiction wszech czasów

Najlepsze filmy Science FictionTworząc ranking „Top 100 Najlepsze filmy Science-Fiction wszech czasów” musiałem zmierzyć się z wieloma problemami. Jak ocenić czy uznane za genialne dzieło w latach 60-tych poprzedniego wieku jest lepsze od filmu jaki „wczoraj” widziałem w kinie? Jak ocenić, czy w danym filmie mamy do czynienia z „science”, czy już tylko z „fiction”? Co jest ważniejsze dla widza – wartka akcja, wspaniałe efekty specjalne, czy może niepowtarzalny klimat i świetna fabuła? Podobnych kwestii do rozwiązania było znacznie więcej.

Zapraszam do zapoznania się z efektem mojej pracy. Sprawdź, jakie filmy SF uznałem za najważniejsze w historii tego intrygującego gatunku. Podziel się swoją opinią na temat rankingu i przedstaw swoje propozycje. Artykuł jest stale aktualizowany i mocno komentowany przez użytkowników.

 

 

NAJLEPSZE FILMY SCIENCE FICTION SF

 

 


 

Dobierając dzieła kinematografii S-F musiałem pójść na kompromis. W rankingu Top 100 znalazły się zatem zarówno klasyczne obrazy science-fiction, jak również filmy należące do podgatunków SF oraz mniej lub bardziej ocierające się o ten gatunek – jak cyberpunk, fantastyka, filmy postapokaliptyczne, a także nawet horrory osadzone w odpowiednich realiach. Przy ustalaniu listy brałem pod uwagę również filmy animowane, a nawet piloty seriali telewizyjnych.
Prezentowana lista nie uwzględnia jedynie komedii umieszczonych w klimacie tego gatunku, a także popularnych ostatnio filmów z kategorii „superheroes movies”.

Po wielu eksperymentach z rankingiem doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie kolejności jedynie dla pierwszej dziesiątki top filmów. Obsada poszczególnych miejsc jest tutaj naturalnie moją subiektywną oceną i zapewne każdy fan s-f inaczej ułożyłby hierarchię, dobierając nawet inne tytuły. Myślę jednak, że wielu zgodzi się z obsadą podium.
Reszta dzieł została wyróżniona i przedstawiona na alfabetycznej liście – Top 100 najlepsze filmy Science-Fiction wszech czasów. Ustalanie hierarchii wszystkim filmom SF mijałoby się bowiem z celem. Ciężko jest określić, czy dany film jest lepszy od innego, jeśli oba mają zupełnie inne zalety.

 

 

Lista Top 10 najlepsze filmy science-fiction wszech czasów:


1. 2001 Odyseja kosmiczna (1968, reż. Stanley Kubrick)top-10-odyseja

Film ponadczasowy i w zasadzie jedyny idealnie oddający ogrom przestrzeni oraz kruchość istoty ludzkiej w stosunku do ogromu wszechświata. Odyseję prócz rewelacyjnej fabuły i doskonałych, jak na lata 60-te, efektów specjalnych, wyróżnia także wspaniała muzyka symfoniczna – od melodyjnej, po wręcz psychodeliczną. Słuchając jej czuje się materializację kosmosu wokół nas. Odyseja dla współczesnego widza jest dziełem ciężkim w odbiorze i jak przystało na film z innej epoki dość nudnawym. Film ten jednak stał się ikoną gatunku i inspiracją dla wielu reżyserów oraz pisarzy S-F. Niemalże w każdym późniejszym filmie science-fiction można znaleźć nawiązania do dzieła Kubricka, co już samo w sobie jest cichym hołdem innych twórców dla najlepszego filmu gatunku.

 

2. Obcy: Ósmy pasażer Nostromo (Alien, 1979, reż. Ridley Scott)top-10-alien

Jeden z tych filmów, który dzieli dzieła na te przed nim i po nim. Alien pokazał nam fantastykę podszytą nie tylko realizmem, ale wręcz naturalizmem. Pierwszy raz w historii kina zostaliśmy przeniesieni na pokład statku kosmicznego, w który mogliśmy uwierzyć. Kosmos nie był już wysublimowanym obszarem, po którym podróżują nadęci naukowcy, lecz okazał się miejscem zwyczajnej pracy prostych ludzi 22 wieku. Stał się także miejscem, w którym nikt nie usłyszy twojego krzyku. Więcej informacji o filmie można znaleźć tutaj: Film Alien – Obcy óśmy pasażer Nostromo.

 

3. Łowca Androidów (Blade Runner, 1982, reż. Ridley Scott)top-10-blade-runner

Film z nieprawdopodobnym, genialnym i niepodrabialnym klimatem, podsycanym mistyczną muzyką Vangelisa. Poetycka wręcz wizja przyszłości stworzona przez Scotta hipnotyzuje widza, zapiera dech i zmusza do przemyśleń. Swoją popularność film zawdzięcza nie tylko trafnej wizualizacji portretu przyszłości, ale również ukazaniem takich problemów jak globalizacja, przeludnienie, problemy klimatyczne czy oczywiście inżynieria genetyczna.

 

4. Obcy: Decydujące starcie (Aliens, 1986, reż. James Cameron)top-10-aliens

Zdecydowanie najlepszy film Camerona. Reżyser przedstawił w nim realistycznie nie tylko armię przyszłości (USMC), ale także dał żołnierzom hordy przerażającego wroga. W efekcie widz otrzymał niewiarygodnie mrożącą krew w żyłach bitwę z bezwzględnym i jednocześnie fascynującym przeciwnikiem. Zainteresowanym całym cyklem „Obcy” polecam serwis Alien Hive poświęconą fenomenowi obcej rasy – Ksenomorfom. Więcej o samym filmie „Aliens” można poczytać tutaj: Film Aliens – Obcy: decydujące starcie.

 

5. Terminator 2 (1991, reż. James Cameron)
top-10-terminator-2

Cameron dokonał rzeczy mistrzowskiej, gdyż potrafił zaskoczyć widza, pamiętającego przełomową część pierwszą sagi o „elektronicznym mordercy”, i stworzył dzieło jeszcze lepsze. Uzyskał to nie tylko poprzez przełomowe efekty specjalne, czy wciągającą fabułę, ale także przez niespotykaną wcześniej, futurystyczną muzykę Brada Fiedela. Wizja zniszczenia miasta eksplozją nuklearną, przy dźwiękach kompozycji Fiedela, na długo pozostaje w pamięci.  Film cenię zwłaszcza za niepokój, jaki wprowadza u widza. Świadomość końca naszych dni i realizacja apokaliptycznej wizji Connor, wydają się bliskie, a widz podświadomie czuje, że nic, co w filmie się wydarzy, nie zmieni naszego przeznaczenia.

 

6. Coś (The Thing, 1982, reż. John Carpenter)
top-10--the-thing

Mało który film potrafił przerazić i zaszokować mnie równie mocno, co dzieło Carpentera. Niepodważalną zaletą filmu jest klaustrofobiczny klimat podsycany minimalistyczną i potęgującą trwogę muzyką Ennio Morricone.  Najważniejsza jest jednak oryginalna atmosfera nieustannej niepewności i wszechogarniającej paranoi. Widz nie może być niczego pewnym i nawet ostatnia scena nie przynosi spokoju, lecz rodzi kolejne pytania. Warto podkreślić doskonałe efekty specjalne „starej szkoły”, wykonane bez udziału komputera.

 

7. Matrix (1999, reż. Andy & Larry Wachowski)
top-10-matrix

Kolejny przełomowy film s-f, który wyznaczył nowe tory dla wszystkich twórców kinowej fantastyki. Wniósł także świeży powiew do gatunku, który zaczynał już wpadać w komercyjny dołek. Matrix przełamał utarte schematy, zaskoczyć widza, burząc konstrukcję znanej nam rzeczywistości. Potrafił zahipnotyzować efektowną wizją przenikania się dwóch światów. Przykuwał do fotela dynamiczną akcją, kultowymi już scenami walk, w których pierwszy raz z tak dużym powodzeniem zastosowano efekt spowolnienia. Godna uwagi jest również rewelacyjna ścieżka dźwiękowa.

 

8. 2010 Odyseja kosmiczna
top-10-2010
(
2010 – The Year We Make Contact, 1984, reż. Peter Hyams)

 

Film byłby wyżej na liście, gdyby nie brak uniwersalnej i ponadczasowej fabuły. Wątek Zimnej Wojny zbyt mocno bowiem przeszył fabułę drugiej części Odysei Kosmicznej. Przymykając na ten element oko, otrzymamy jednak dzieło niemalże wybitne, znów hipnotyzujące muzyką klasyczną, wspaniałymi efektami i wątkami podpartymi autentyczną wiedzą naukową przekazaną reżyserowi przez wizjonera Arthura C. Clarke’a. Sceny kosmicznego spaceru astronautów na orbicie Jowisza oraz zapadanie się całej planety pozostaną już klasykami wśród obrazów science-fiction.

 

9. Ghost In The Shell (1995, reż. Mamoru Oshii)
top-10-gits

Nowatorski film animowany, niezwykle dopracowany technicznie. Zadziwia rewelacyjną animacją, niekiedy dającą wrażenie rzeczywistości. Doskonała, bardzo naturalna „kreska”. Główną siłą filmu nie jest jednak sama animacja, lecz przede wszystkim futurystyczny klimat. Obraz miasta przyszłości zachwyca i zmusza do refleksji podobnie, jak w „Łowcy Adnroidów”. Całą opowieść dopełnia nastrojowa muzyka Kenjiego Kawai. Warto wspomnieć, że wiele scen z GITS zainspirowało twórców „Matrixa”.

 

 

10. Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje (1980, reż. Irvin Kershner)

top-10-star-wars

Na liście „TOP10 Najlepsze filmy science fiction” nie mogło zabraknąć najznamienitszej części kosmicznej sagi o rycerzach Jedi i wyznawców ciemnej strony Mocy. Jest w tym sporo ironii, że najwyżej ocenianą częścią Star Wars jest film nie wyreżyserowany przez  G.Lucasa. Dlaczego wybrałem akurat Imperium kontratakuje? Vader w tej części budzi największy respekt, jest niczym Terminator w dziełach Camerona. Każde jego pojawienie się na ekranie przy dźwiękach „Marszu Imperialnego” przyprawia o gęsią skórkę. Jest w pełni wiarygodny. Świetnie przedstawiono ogromną różnicę w sile militarnej między Imperium, a „słabymi” Rebeliantami. Perfekcyjnie zaprezentowano relację księżniczki z Hanem Solo. I to słodko-gorzkie zakończenie… Pozytywów było wiele, wiele więcej.

 


 

 

Poniżej pełna lista Top 100 najlepsze filmy science-fiction wszech czasów:

[Sortowanie alfabetyczne po polskich tytułach filmów.]

 

 • 12 małp (1995)
 • 13 piętro (1999)
 • 2001 Odyseja kosmiczna (1968)
 • 2010 Odyseja kosmiczna (1984)
 • 28 dni później (2002)
 • Akira (1988)
 • Avatar (2009)
 • Battlestar Galactica – Pilot serialu (2003)
 • Battlestar Galactica – Razor (2007)
 • Bliskie spotkania 3 stopnia (1977)
 • Brazil (1985)
 • Coś (The Thing, 1982)
 • Cube (1997)
 • Czerwona planeta (2000)
 • Dark Star (1974)
 • Diuna (1984)
 • Droga (The Road, 2009)
 • Druga Ziemia (2011)
 • Dystrykt 9 (2009)
 • Dzień Niepodległości (1996)
 • Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia (1951)
 • Fahrenheit 451 (1966)
 • Final Fantasy (Final Fantasy: The Spirit Within, 2001)
 • Gattaca szok przyszłości (1997)
 • Gatunek (1995)
 • Ghost In The Shell (1995)
 • Głębia (The Abyss, 1989)
 • Gwiezdne Wojny: Atak klonów (2002)
 • Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje (1980)
 • Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja (1977)
 • Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi (1983)
 • Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy (2015)
 • Gwiezdne Wrota (1994)

 

 • Johny Mnemonic (1995)
 • Kontakt (1997)
 • Krew bohaterów (1989)
 • Księżyc (The Moon, 2009)
 • Księżyc 44 (Moon 44, 1990)
 • Kula (1998)
 • Ludzkie dzieci (2006)
 • Łowca androidów (Blade Runner, 1982)
 • Mad Max 2 – Wojownik szos (1981)
 • Mad Max: Fury Road (2015)
 • Marsjanin (2015)
 • Matrix (1999)
 • Mechaniczna pomarańcza (1971)
 • Melancholia (2011)
 • Metropolis (1927)
 • Miasto ślepców (Blindness, 2009)
 • Mój własny wróg (Enemy mine, 1985)
 • Mroczne miasto (1998)
 • Mucha (1986)
 • Nazajutrz (The Day After, 1983)
 • Nie opuszczaj mnie (2010)
 • Niepamięć (Oblivion, 2013)
 • Obcy 3 (Alien 3 – wersja specjalna, 1992)
 • Obcy: decydujące starcie (Aliens – wersja reż.; 1986)
 • Obcy: Przebudzenie (Alien Ressurection, 1997)
 • Obcy: ósmy pasażer Nostromo (Alien, 1979)
 • Obi Oba – Koniec Cywilizacji (1985)
 • Odmienne stany świadomości (1980)
 • Oni żyją (They Live, 1988)
 • Ostatni brzeg (On the Beach, 1959 + remake 2000)
 • Pamięć absolutna (Total Recall, 1990)
 • Pandorum (2009)
 • Piąty Element (1997)
 • Pitch Black (2000)
 • Planeta Małp (1968)
 • Powrót do przyszłości (1985)
 • Predator (1987)
 • Predator 2 (1990)
 • Przeznaczenie (Predestination, 2014)
 • Raport mniejszości (2002)
 • Repo Men (2010)
 • Robocop (1987)
 • Saturn 3 (1980)
 • Solaris (1972)
 • Star Trek (Star Trek: The Motion Picture, 1979)
 • Tajemnica Andromedy (The Andromeda Strain, 1971)
 • Tajemnica Syriusza (Screamers, 1995)
 • Terminator (1984)
 • Terminator 2 (1991)
 • THX 1138 (1971)
 • Tron (1982)
 • Ucieczka z Nowego Yorku (1981)
 • Ukryty wymiar (Event Horizon, 1997)
 • Zakazana planeta (Forbidden Planet, 1958)
 • Zielona pożywka (Soylent Green 1973)
 • Żołnierze Kosmosu (1997)
 • Żona astronauty (1999)


Jak oceniasz listę TOP 100 Filmów Sci-Fi wszech czasów?

[Głosów:151    Średnia:3/5]

Zobacz komentarze >>

Filmy Science Fiction , Science-Fiction , Zestawienia i Listy filmów Science Fiction # , , ,
  Udostępnij: / / /

137 komentarze do “TOP 100 Najlepsze Filmy Science-Fiction wszech czasów

Dodaj komentarz >>

 1. Misiek pisze:

  Witam wszystkich.
  Kiedyś w TV leciał serial SF z którego pamiętam tylko czołówkę i jakieś drobne fragmenty. Obcy przylecieli na ziemię. Wyglądali jak ludzie, ale jeśli dobrze pamiętam umierali na jakąś ziemską chorobę. A z czołówki pamiętam latający spodek. Taki klasyczny w kształcie stożka, pokazany od spodu ze świecącymi się trzema (?) silnikami. To było bardzo dawno ze 30-35 lat temu. Czy ktoś ma jakiś pomysł co to było?
  Pozdrawiam

 2. Ninja pisze:

  Może ktoś pomoże namierzyć film u – kooprodukcja włosko-amerykańska – dwóch pilotów wojskowych oblatywaczy napotyka na UFO, najpierw jeden z nich ma z nimi kontakt, jego partner nie wierzy mu – tak to zapamiętałam, loty odbywają się w górach. Dzięki

 3. :) pisze:

  To teraz ja zapytam. Pamiętam tylko, że główny bohater na samym końcu widzi swoje zwłoki w kapsule, samochodzie (?) i w ten sposób dowiaduje się, że jest kosmitą (lub po prostu nie jest człowiekiem). A wcześniej chyba z tym towarzystwem walczył. A stalker…Warty obejrzenia :)… choć nie w wieczór, gdy człowiek zmęczony. Z góry dziękuję

  1. HellioN pisze:

   „Impostor” – test na człowieczeństwo

 4. Arek pisze:

  Witam
  Poszukuję tytułu filmu, który oglądałem tak ze 20-25 lat temu. Z fabuły pamiętam tyle: grupka dzieciaków wynajduje rodzaj pola energetycznego w kształcie kuli w przestrzeni (tworzy tą kulę za pomocą jakiś komputerów chyba). Kula może mieć różną wielkość i położenie w przestrzeni, może nawet „objąć” osobę, która wewnątrz nie odczuwa sił inercji przy poruszaniu się. Dzieciaki trochę bawią się tym wynalazkiem.
  Ktoś pamięta i podpowie???

  1. walutak pisze:

   Ten film to „Explorers” z 1985 roku. Polskie tlumaczenie to odkrywcy ale znajac polskie tytuly zachodnich filmow, to moze byc wszystko.

   1. Arek pisze:

    WIELKIE dzięki!!!

 5. HADRON pisze:

  Witam wszystkich,
  Szukam tytułu filmu który oglądałem jako młody szczeniak a było to lat temu ze 35 (więc pewnie data produkcji będzie sprzed 1980 roku). Film może być z bloku wschodniego aczkolwiek pewien nie jestem, pamiętam tylko jedną ze scen: wyprawa ludzi chodzi m.in. po górach chyba na obcej planecie i w pewnym momencie chyba w jaskini zaczynają się topić w jakiejś piane lub innej podobnej substancji. Strasznie mnie to męczy bo pomimo że nie stronię od starych filmów to jednak tego jednego do tej pory nie znalazłem. Z góry dziękuję za podpowiedzi.

  1. Marek pisze:

   Witam!!! Chyba wiem o jaki film chodzi, jest to prawdopodobnie ” Milcząca gwiazda” film z 1959 roku produkcja Polska i NRD.
   Pozdrawiam

 6. fan filmów kosmicznych pisze:

  witam, szukam filmu ale nieznam tytułu więc tutaj pisze w nadziei ze ktos mi pomoze. Pamietam fragment fabuły – ludzie walcza o niebieskie paliwo i laduja miedzy dwoma rasami i musza sie do ktorejs przyłaczyc. To niebieskie paliwo jest zródłem planety na której są. prosze o szybka odpowiedź

 7. th pisze:

  jest jeszcze Outlander z 2008 r.

 8. ralfrulez pisze:

  Serwis Taste of Cinema opublikował ranking najlepszych nie-hollywoodzkich filmów science fiction

  1. „Na srebrnym globie”, reż. Andrzej Żuławski, 1988

  2. „Stalker”, reż. Andriej Tarkowski, 1979

  3. „Filar”, reż. Chris Marker, 1962

  4. „Dzika planeta”, reż. Rene Laloux, 1973

  5. „Solaris”, reż. Andriej Tarkowski, 1972

  6. „Świat na drucie”, reż. Rainer Werner Fassbinder, 1973

  7. „Nausicaä z Doliny Wiatru”, reż. Hayao Miyazaki, 1984

  8. „Metropolis”, reż. Fritz Lang, 1927

  9. „Kocham cię, kocham cię”, reż. Alain Resnais, 1968

  10. „Akira”, reż. Katsuhiro Otomo, 1988

  11. „Delicatessen”, reż. Jean-Pierre Jeunet & Marc Caro, 1991

  12. „Ghost in the Shell”, reż. Mamoru Oshii, 1995

  13. „Zbrodnie czasu”, reż. Nacho Vigalondo, 2007

  14. „Woman in the Moon”, Fritz Lang, 1929

  15. „Alphaville”, reż. Jean Luc Godard, 1965

  ja uwielbiam „Zbrodnie czasu”

 9. Sumczyk pisze:

  Witam
  Widzialem kiedyś film , a raczej jego fragmenty o wojskowym eksperymencie dodania obcego dna czlowiekowi, on zaczyna się zmieniac w chybrydę i ucieka z tego miejsca dzięki nowym możliwością i zostaje zabrany przez bardzo podobnych dp niego obcych
  Ma ktoś jakiś pomysł? Męczy mnie to już długi czas 🙂

  1. Mnem pisze:

   Film sie nazywa Spicies. Wydaje mi sie, ze to co opisales to dokladnie Spicies II

   http://www.youtube.com/watch?v=LE-Amil6oQc

 10. krzysiek pisze:

  Witam.Jestem fanem starożytnego rzymu.czy istnieje film o np.o współczesnym wojsku przeniesionym w czasy rzymskie.Dzieki za podpowiedz o ile istnieje takowy film.Pozdrawiam.

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Niestety nie słyszałem o takich (co nie znaczy, że nie istnieją 😉 ). Natomiast były chyba dwie produkcje o cofnięciu się 20-wiecznych wojsk do czasów Samurajów.

 11. dusktill pisze:

  100 filmów… a jeden zupełnie pominięty, który bije co najmniej 90 z nich… To STALKER z roku 1979 produkcji radzieckiej.

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Wstyd przyznać, ale wciąż ten film mam przed sobą i nie wiem jakim cudem jeszcze go nie oglądałem.
   Postaram się możliwie szybko nadrobić tą karygodna zaległość.
   Myślę, że po obejrzeniu znajdzie się na liście. Zbyt wiele pochwał na jego temat słyszałem, aby mnie rozczarował :).

 12. Wisnia pisze:

  Witam,
  szukam filmu ktory oglądałem za dzieciaka, niewiele pamietam, wiem ze akcja działa sie w jakimś blokowisku, czy cos takiego w ameryce. Głownymi bohaterami były małe inteligętne statki kosmiczne ktore ładowały sie przez kontakt w scianie. Niestety wiecej nie pamietam, ale te stateczki wielkosci wieczka od słoika utkwiły mi w pamieci, jesli ktos cos kojarzy bede wdzieczny za jakies namiary na ten film.

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Nie jestem do końca pewien, ale może chodzić o film „Batteries Not Included” czyli po PL „Bez baterii nie działa” z 1987.

 13. Dami pisze:

  Niewidzialny stwór na jakiejś obcej planecie (chyba) do którego strzelali ludzie. Obcy niewidzialny przychodził do bazy ludzi ale zapory nie pozwalały mu sie przedostac. W trakcie strzelania do niego Olbrzymi stwór świecił.
  Pomóżcie znaleźć mi ten film. stawiam czteropak 🙂
  kotlygazowe@gmail.com

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Czy to czasem nie chodzi o klasyk – „Zakazana planeta” (Forbidden Planet) z 1958?

   1. Dami pisze:

    Dziękuję Najmocniej za podpowiedzenie mi jaki to film! 🙂

    W końcu go obejrzałem po kilkudziecięciu latach 🙂

    Polecam tą stronę o sf i obsługę 🙂

    Pozdrawiam Damian

    1. Swiatkowski.net pisze:

     Cieszę się, że pomogłem :).

 14. Pomoc! pisze:

  Szukam tytułu do filmu który oglądałem dawno i zapomniałem tytułu. Był to film w którym główny bohater pochodził z ziemi i został wybrany do pilnowania (chyba) jakiejś machiny która miała zniszczyć wszechświat. Główny bohater zakochał się w podobnej do ludzkiej ziemianki kobiecie która miała z nim dziecko i później nosił to dziecko jakiś kosmita. Tylko tyle pamiętam.

 15. jakob pisze:

  Witam serdeczne mam pytanie, wiem ze to daleki strzał, ale szukam starego filmu sf który oglądałem wieki temu. Jedyne co pamietam – bohater latał statkiem w kształcie żółwia i byli także kosmci tak samo wygladajacy (jak jeden coś jadł to reszta czuła smak) dzieki za pomoc pozdrawiam

 16. Goou pisze:

  Witam
  poszukuję filmu który ledwo pamiętam ale mniej więcej było tak:
  wojsko jak zwykle robi badania na ludziach, aby ich wzmocnić, ale coś idzie nie tak i giną wszyscy w tajnym laboratorium, oprócz kobiety – to jest jakieś 10-15 min początku. Później szukają tej kobiety, a ona tafia do domu jakiegoś gościa i ma nadzwyczaj szybką regenerację i ogólnie jest silniejsza szybsza i większy refleks.
  Jedyne co jeszcze pamiętam to że umówiła się z jednym z przełożonych, któremu ufała w centrum handlowym żeby spotkanie było przy ludziach wiem że próbowali ją tam pochwycić i reszty nie pamiętam
  Pomóżcie szukam go od lat bo film był emitowany z więcej jak 5-7 lat temu w TV jakoś po północy więc pewnie jest z roczników do 2006 ale może być znacznie starszy.
  Pomocy

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Hmm… najpierw myślałem, że chodzi o „Gatunek” z 1995, ale to nie to. Może któryś z „Resident Evil”?

   1. Goou pisze:

    Nie to ani jeden ani drugi, Gatunek tylko widziałem kiedyś pobieżnie ale tam raczej chodzi o genetykę i mutowanie człowieka czy bardziej do Obcego, co do „Resident Evil” to widziałem wszystkie części i to też nie to film którego szukam to raczej produkcja mniejsza możliwe że nawet tylko TV lub DVD jak teraz pamiętam to jedynie że jakiś wirus czy choroba zabiła wszystkich w laboratorium (nie w ulu pod ziemią) tylko jakimś nie wiem w rosji czy jakimś takim i główna bohaterka to jedyna która przeżyła a przełożeni jej szukają i chcą albo zabić albo wykorzystać to co ma w sobie a szybszą regenerację pamiętam tylko z tego że jak uciekła to albo ktoś obcy jej pomógł albo przyjaciel bo była dość pokiereszowana po tym co było w lab. a do normy wróciła w jakieś 3 dni czy coś tam chodziło że ma metabolizm lepszy czy coś takiego. Ale dzięki za pomoc szukam dale chyba że ktoś odgadnie tytuł 😉 (aha co to tytuł to ciągle mam w głowie tytuł „Sekcja 8” czy jakioś tak ale film o tym tytule jest o czym innym)

    Pozdrawiam

 17. gość pisze:

  Witam. Szukam tytułu filmu podobnego do wojny światów, ale zamiast głownego bohatera była bohaterka. Pamiętam tylko jedną scenę. Główna bohaterka (chyba) musiała wyciągnąć kluczyk, który miała za okiem, by uratować świat. Wyciągało oko jakąś szpilką czy coś takiego. Mam nadzięję, że ktoś wie o jakim filmie mowa. Bo trochę mnie to męczy. Z góry dziękuję. 🙂

  1. wasyl pisze:

   Opis pasuje jak ulał do Straszny film 4. to parodia wojny światów a nie kolejny sf.

 18. tomecki pisze:

  jakos zabraklo mi tytulow na tej liście:

  klasa 1999
  Critters
  Obroża
  Linia życia
  Vanilla Sky
  Skyline
  Wynalazek
  Inwazja: Bitwa o Los Angeles
  Mikrokosmos
  Kokon
  Watchmen Strażnicy
  Mgła
  The Host: Potwór
  Simone
  Miasto zaginionych dzieci
  Plazma
  Sky Blue
  Battle Royale
  Aeon Flux
  Łowca snów

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Dziękuję za tytuły – wszystkie te filmu to dobra klasa. Chętnie włączyłbym je wszystkie do listy, ale wówczas szybko zrobiłoby się Top 200 :).

 19. SINGBAD pisze:

  Dodajmy jeszcze:

  FLASH GORDON (1980)
  Okrutny władca planety Mongo – Imperator Ming postanawia zaatakować i zniszczyć Ziemię. Futbolista Flash Gordon (Sam J. Jones) w towarzystwie pięknej dziennikarki Dale Arden (Melody Anderson) i szalonego naukowca Zarkova (Chaim Topol) wyrusza na planetę Mongo, gdzie rządzi okrutny cesarz Ming (Max von Sydow).
  Gdy dotrą na planetę okaże się, że Ming ma więcej wrogów. Mieszkańcy okolicznych planet zawiązuję przeciw niemu konfederację, na której czele ma stanąć Flash Gordon.

  BARBARELLA (1968)
  Świat dalekiej przyszłości, rok 40 000. Młody naukowiec, Durand Durand, konstruuje broń, która może zniszczyć egzystencję wszystkich stworzeń na Ziemi. Wynalazca nie waha się stawiać warunków samemu prezydentowi planety. Zdesperowany przywódca, szukając wyjścia z impasu, dochodzi do wniosku, że jedyną osobą, która może unieszkodliwić szaleńca, jest Barbarella (Jane Fonda), dziewczyna o nadzwyczajnych umiejętnościach. Jednak Durand Durand nie zamierza się poddać zadaje Barbarelli wymyślne tortury. Naukowiec nie wie, że pokonanie tej istoty jest niemożliwe.

  THE DARK CRYSTAL – CIEMNY KRYSZTAŁ (1982)
  Niesamowity świat wykreowany przez Jima Hensona w jego wspaniałej animacyjnej produkcji ‚Ciemny Kryształ’. Odległa planeta Thra. Tysiąc lat wcześniej, magiczny Ciemny Kryształ został prawie całkowicie zniszczony przez lud Urskeksa, a świat ogarnęła era chaosu. Zbliża się koniunkcja słońc – jedyna szansa na uzdrowienie Kryształu i uratowanie świata przed zagładą z rąk Skeksów. Jen, ostatni z Gelflingów wyrusza w misję odnalezienia odłamka, który może ocalić planetę. Skeksowie jednak śledzą każdy jego ruch.

 20. thx pisze:

  Ciekawa lista, tylko gdzie podziały się takie rarytasy, ba już wręcz klasyki, jak Powrót do przyszłości i Park jurajski ?. Nie wydaje mi się, aby fabularnie ustępowały takim blockbusterom jak Piąty element, czy już tym bardziej Dzień niepodległosci, a ich walory wizualne są nie do podważenia.

 21. Włodek pisze:

  Proszę o pomoc szukam tytułu filmu s/f produkcji USA lata 80 chyba. Na starej kamienicy na dachu lądują mini roboty o kształcie spodka – tam się rozmnażają, do czego potrzebują różnych metalowych rzeczy i prądu. Po tym jak budynek zostaje zniszczony przez bandę oprychów, odbudowują cały dom w jedną noc proszę o pomoc i dzięki!

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Włodek – film o robocikach lądujących na kamienicy to ‚Batteries Not Included’ z 1987 roku, reż. M.Robbins.

 22. Adam pisze:

  Witam. Podajcie tyjuł filmu (horroru sf.) o statku morskim, który zamienia ludzi w cyborgi

  1. Swiatkowski.net pisze:

   chodzi chyba o ‚Wirus’ z 1999 r. z Jamie Lee Curtis.

 23. hal pisze:

  Lista zacna. Dobrze, że ktoś ceni jeszcze takie klasyki jak Zakazana planeta, czy Solaris. Brakuje mi tylko jednej pozycji obowiązkowej w moim mniemaniu, a mianowicie Parku jurajskiego. Ten film jako pierwszy podjął poważnie taką tematykę i był przełomem jeśli chodzi o efekty specjalne. Ma świetny klimat i muzykę. Ważna pozycja dla mnie.

 24. Konrad pisze:

  A takie filmy:
  Kosiarz umysłów 1 i 2
  Krótkie spięcie 1 i 2
  Transfformers 1-3 (!?!)
  Gry wojenne
  Pojutrze
  Iron Man 1-2

 25. Piotrek-K pisze:

  Prometeusz (2012) Ridleya Scotta choć propaguje pozaziemskie pochodzenie życia, że niby nasz stwórca to kosmita i pachnie to ‚kościołem’ scjentologicznym ale efekty, emocje i rozważanie podstawowego pytania ludzkości plus samo nazwisko reżysera są godne odnotowania na liście 100sf.

 26. Aiden pisze:

  Witam. Czy kojarzy ktoś taki stary film zaczynający się mniej więcej sceną gdzie główny bohater ścigany przez grupę ludzi dostaje się na pokład wahadłowca który zostaje wystrzelony w kosmos,w statku podczas startu ulega uszkodzeniu sterowanie a sam pojazd przechodzi na autopilota i dopiero po odbyciu zapisanej w pamięć komputera trasu lotu po układzie słonecznym automatycznie wraca na ziemie,po drodze bohater uwieziony w statku mija flotę obcych pojazdów zmierzających w kierunku ziemi,po latach statek wraca na ziemie i okazuje się że została ona podbita przez obcych,bohater filmu następnie poszukuje na ziemi jakiegoś urządzenia mogącego zniszczyć całkowicie określony gatunek i w ten sposób planuje pozbyć się obcych.

  Drugi film którego tytułu nie mogę sobie przypomnieć ma miejsce w statku na oceanie gdzie jakaś siła z kosmosu ściągnięta przy pomocy anteny satelitarnej przejmuje kontrole nad statkiem i zamienia wszystkich członków załogi w coś w rodzaju cyborga lub mechaniczne zombi,na pokład dostaje się następnie grupka ludzi która walczy o przetrwanie.Jeśli ktoś zna tytuły tych filmów proszę o odpowiedz.Pozdrawiam.

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Aiden: drugi opisany przez Ciebie film to ‚Virus’ z 1999 roku.

  2. kato pisze:

   Pierwszy film to WING COMMANDER film powstał na bazie gry. Nowoczesna cywilizacja oraz zjawiska nadprzyrodzone. Nóz w kształcie krzyża to symbol grupy uzdolnionych ludzi którzy potrafią nawigować w kosmosie bez wymyślnych sprzętów. Chyba nazywali się w tym filmie pielgrzymami. Osobiście lubię panią porucznik

  3. Aiden pisze:

   Dzięki wielkie za podanie tytułów. Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!

 27. Romek pisze:

  Poszukuję tytułu filmu SF, który oglądałem przed laty. Jego scenariusz przedstawia się tak. Na planecie gazowej Jowisz rozpoczęła się reakcja syntezy termojądrowej, w wyniku czego na niebie zaświeciło drugie słońce. Po tym wydarzeniu ludzkość się zmieniła.

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Chodzi o film ‚2010 Odyseja kosmiczna’ lub też angielski tytuł ‚2010 The Year We Make Contact’

 28. Zbyszek pisze:

  Pamięta ktoś może serial który składał się z około 12 odcinków z lat 80, krótki zarys fabuły: kosmici pod postacią jaszczurów którzy wchodzą w ludzkie postacie chodzi mi o tytuł tego serialu pomoże ktoś?

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Zbyszek: obstawiam serial ‚V’ 1984/85, który doczekał się całkiem niezłego reamake’u ‚V: Goście’ 2009-2011 (2 sezony).

 29. Paweł pisze:

  Przepraszam na starcie jeśli już było takie pytanie. Przyznam szczerze że mało go pamiętam bo sam byłem mały jak go oglądałem. Więc tak, jest to film o facecie który został zmniejszony wraz ze swoim statkiem i trafił do organizmu pewnej kobiety. Pamiętam że miał tam mnóstwo problemów, przedzierajac się przez różne narządy, by wreszcie wydostać się z powrotem na zewnątrz. Chciałbym podać więcej szczegółów ale tak jak mówiłem nie pamiętam a bardzo chciałbym obejrzeć ten film. Jeśli ktoś coś kojarzy to proszę o pomoc. Pozdrawiam i z góry dziękuje:)

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Paweł – chodzi o komedię SF ‚Interkosmos’ z 1987 roku.

  2. walutak pisze:

   Moze to tez byc Fantastyczna podroz, tylko tam byla cala zaloga. Natomiast w Interkosmos Dennis Quaid zostal wsztrzykniety do ciala mezczyzny.

 30. mic pisze:

  Witam

  Mam takie pytanie do maniaków filmów sci-fi. Chodzi mi o taką specyficzną gałąź tych filmów gdzie poruszany jest temat podróży w czasie , rzeczywistości równoległych i wszystkich problemów z tym związanych. Na chwilę obecną wyłowiłem z pamięci i filmwebu następujące tytuły:

  – TimeCop(1994)
  – 12 Małp (1995)
  – Linia czasu (2003)
  – Efekt motyla (2004)
  – Obłęd (2005)
  – Wehikuł czasu (2002)
  – Częstotliwość (2000)
  – Donnie Darko (2001)
  – 12:01 (1990)
  – Dzień Świstaka (1993)
  – Deja Vu (2006)
  – Retrospekcja (1997)
  – Zagubieni w kosmosie(1998)
  – I uderzył grom (2005)
  – Wynalazek (2004)
  – Zbrodnie czasu (2007)
  – Moje ja (2003)
  – Pożeracze czasu (1995)
  – Zapłata (2003)
  – Next (2007)
  – Ink (2009)
  – Człowiek z Ziemi (2007)
  – Tylko jeden (2001)
  – Doktor Who (1996)
  – Ucieczka przez czas (1992)
  – Kod nieśmiertelności (2011)
  – Jutro wstanę rano i oparzę się herbatą (1977)
  – Otwórz oczy (1997)
  – Vanilla Sky (2001)
  – Końcowe odliczanie (1980)
  – Jesteśmy z przyszłości 1,2
  – Zaklęci w czasie(2009)
  – Zatrzymani w czasie (2002)
  – Returner: Amazonka czasu (2002)
  – Utracona pamięć (2002)
  – Suspension (2008)
  – The Tomorrow Man (2001)
  – Łowcy wrażeń (1999)
  – Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania (2009)
  – Wspaniała przygoda Billa i Teda (1989)
  – Goście, goście 1,2
  – Armia Ciemności (1992)
  – Terminator 1,2,3,4
  – Powrót do Przyszłości 1,2,3

  Czy możecie coś dorzucić do tej listy?

  Pozdrawiam
  mic

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Podróże w czasie, rzeczywistości równoległe, itp. bywały poruszane w serii ‚Po tamtej stronie’ – serial, którego każdy odcinek jest odrębną historią, a które łączy jedynie ten niesamowity klimat…
   Kto też zarywał noc czekając do 1. w nocy aż TVP wyemituje kolejne dwa odcinki?

  2. qba pisze:

   Czarny rycerz (2001) komedia ale w tematyce. Polecam.

 31. Mat pisze:

  Lista listą – ważniejsze jest zebranie tytułów.
  Dorzucę Bliskie spotkania trzeciego stopnia,
  Millenium,
  Dzień Tryfidów,
  Krew bohaterów,
  Chłopiec i jego pies,
  i polski Klątwa doliny węży.
  Miłego oglądania

 32. Andrzej pisze:

  Witam, wg. mnie brakuje tu jeszcze Species (Gatunek), który zasługuje na czołówkę gatunku. Natomiast poszukuję tytułu filmu z dzieciństwa – lata 80 – na ziemię przybywa dwóch żołnierzy? ze statku kosmicznego – chyba z planety podobnej do ziemi, która została zaatakowana przez roboty – nie wiem czego szukali na ziemi, ale przybyli statkami, które ukryli za pomocą specjalnego systemu powodującego niewidzialność. Jedna scenka zapadła mi w pamięć, jak jadąc swoimi motocyklami dołączyli do nich Harleyowcy, a ci po włączeniu specjalnego systemu unieśli sie w górę po uaktywnieniu skrzydeł przy kołach. Nie wiem, czy to nie był tytuł Koniec Odysei, ale szukam i szukam – i taki tytuł się nigdzie nie pojawia, więc może jest to błędny trop.

 33. maher pisze:

  Mam pytanie odnośnie filmu tzn. nie znam tytułu ale podobno nowoczesna armia przenosi się w czasie do IVX wieku i podobno niezła jadka ktoś zna może tytuł tego filmu???

  1. Tetrarha pisze:

   być może chodzi o film „Krull” z 1983 r.;

  2. Trans pisze:

   Ten film to japońska produkcja – ‚W pułapce czasu’ (Sengoku jieitai) z 1979 roku w reżyserii Mitsumasy Saitó. ‚Oddział wojsk japońskich zostaje przeniesiony w czasie do XVI wieku, gdzie trwają walki klanów samurajów o pozycję sioguna. Dowódca oddziału, porucznik Yoshiaki Iba (Sonny Chiba), postanawia wykorzystać sytuację i zrealizować swoje marzenia o rządzeniu Japonią’

 34. jurandos pisze:

  Aleja potępienia
  Transatlantycki tunel
  Mroczne miasto
  Farnheit 451
  1984
  Czasem oni wracają

  Dobre filmy nietypowe SF,ale elementy fantastyki są zawarte.

 35. Kama1992 pisze:

  Witam, poszukuje filmu nie jestem pewna kiedy z 2000-2010. Byl maly szmaciany robocik ktory obudzil sie w laboraturium bodajże. Widzial mezczyne z siwymi wlosami, ktory pewnie go stworzyl. W kazdym badz razie byl laboratorium znajdywalo sie w bloku. Widac bylo ujecia w ktorych pokazane bylo zrujnowane bloki, stluczone samochody dzieci byla chyba zielona mgla ten robocik znalazl roboty, ktorych sie trzymal. Byl jeszcze jakis zly robot ktory jadł je nie pamiętam bardzo proszę o pomoc.

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Kama1992 – prawdopodobnie chodzi o film ‚9’ z 2009 roku, o którym pisałem tutaj:
   http://www.swiatkowski.net/film-9/

 36. Marlena pisze:

  Witam wszystkich. Na wstępie chciałabym wyrazić podziękowanie za tą listę. Niestety nie zdążyłam obejrzeć wszystkich tych filmów. Aczkolwiek pisze bo nie wiem może ten film tu jest a jeszcze do niego nie doszłam a może go nie ma, w każdym razie film był o kobiecie która w kapsule czasowej spada do jakiegoś wielkiego urządzenie z pierścieniami(nie wiem jak to nazwać, wielka machina?) i teoretycznie przeżywa podróż po kosmosie. Jednak pod koniec filmu okazuje się że na kamerach nic się nie zarejestrowało a ponadto podobno ona w tej kapsule tylko przeleciała przez tą maszynę. Gdyby ktoś wiedział co to za film to proszę o tytuł!
  Pozdrawiam M. 🙂

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Marlena – chodzi o film ‚Kontakt’ z 1997 roku i z genialną rolą Judi Foster. Film oczywiście jest na liście, to już klasyk :).

 37. Piotr pisze:

  Dzięki tej stronce dotarłem do kilku fajnych filmów, których pewnie raczej nie obejrzałbym nigdy. Dzięki wielkie autorowi jak również komentującym. Dorzuciłbym Babylon A.D., choć jak dla mnie nudniejszy od ‚trylogii’ Riddick’a.
  Przy okazji mam pytanie odnośnie tytułu filmu, którego nie miałem sposobności obejrzeć. Może komuś się skojarzy. Pamiętam tylko promujący go plakat – drzewo lub konar na ciemnym tle, unoszący się nad bodajże labiryntem, albo popękanym, suchym gruntem. Tematyka jakaś zawiła i pokręcona. Może coś w klimatach ‚Labiryntu Fauna’, ale nie mam pewności.

 38. Paweł pisze:

  Ja tylko powiem – kto nie widział mając 10 lat dylogii „W drodze na Kasjopeję” (Moskwa-Kasjopeja) oraz „Spotkanie na Kasjopei” (Otroki vo vselennoy)- powinien to nadrobić!

 39. Agata pisze:

  Cześć 🙂
  Szukam filmu z dzieciństwa, koło 95 r.
  kosmita lądujący na jakiejś planecie, pamiętam, że urodził dziecko.. uciekał przed kimś, ktoś mu pomagał.. może ktoś będzie pamiętał 🙂

  1. Swiatkowski.net pisze:

   Agata – może chodzi o film ‚Mój własny wróg’ (Enemy mine), ale on miał premierę w 1985. Warto sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *