Film „Ex Machina” (2015) – Recenzja

Film Ex Machina poster plakat“Ex Machina” jest filmem niszowym, niezbyt pasującym do multipleksów, gdyż do dobrego odbioru wymaga całkowitej ciszy na sali kinowej. Tylko dzięki niej pochłonie nas subtelny obraz Garlanda. Nie zwracam na to uwagę bez przyczyny. Obecność w komercyjnych kinach dzieła Gerlanda jest zdecydowanym wyłamaniem się z panującej mody na efektowne sci-fi, gdzie przekaz filmu stanowi tylko niemrawe tło dla przepychu w CGI.
Film „Ex machina” powinien przypaść do gustu miłośnikom klasycznej fantastyki naukowej, a zatem filmów, w których duży nacisk kładzie się na elementy „science”, a także stawia się ważne pytania o istotę człowieczeństwa. Każdy zwolennik produkcji potrafiących udowodnić silne znaczenie treści, a efektom wizualnym przyporządkować rolę ledwie otoczki uzupełniającej i wzbogacającej odbiór, będzie zachwycony.

 

Reżyser, Alex Gerland, swoim dziełem zaprezentował udany przepis na dobry film science-fiction. Nie miał om najmniejszej ochoty bić się z wytwórnią o elementy, których nie może, a które łaskawie może wykorzystać. Zrobił film według własnego 'widzi mi się’  od A do Z i bez stresu, że ktoś patrzy mu na ręce. Zrezygnował z prób pozyskania największych sponsorów i ze śmiesznie niskim, jak na Hollywood, budżetem 15 mln $, stworzył dzieło, które śmiało może być stawiane obok największych klasyków fantastyki o tematyce sztucznej inteligencji.

  • Tytuł: Ex Machina
  • Scenariusz i reżyseria: Alex Garland
  • Premiera: 21 stycznia 2015 (świat); 20 marca 2015 (Polska)
  • Obsada:
    • Alicia Vikander (Ava)
    • Domhnall Gleeson (Caleb)
    • Oscar Isaac (Nathan)
    • Sonoya Mizuno (Kyoko)

 

Skrót fabuły:
Zdolny programista (Celeb) potężnej firmy internetowej wygrywa konkurs o specyficznej nagrodzie. Zwycięzca uzyskuje bowiem możliwość pobytu przez tydzień czasu w górskiej posiadłości szefa firmy. Przybywając na miejsce, Caleb odkrywa, że jest częścią przełomowego eksperymentu.

Film „Ex Machina” to przedniej jakości thriller psychologiczny w klimatach science-fiction. Punktem wyjścia fabuły nie jest stworzenie perfekcyjnego robota, lecz test Turinga, który ma udowodnić opanowanie przez maszynę umiejętności myślenia w sposób zbliżony do ludzkiego.

Pełny tekst recenzji dostępny jest poniżej linkiem:

Recenzja filmu „Ex Machina” – Czytaj Dalej >>

 

 

Zobacz komentarze >>

Filmy Science Fiction , Science-Fiction # , , ,
  Udostępnij: / / /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *